ظرفیت تولید کاشی و سرامیک ایران ۳ برابر مصرف کشور است

اخبار کاشی و سرامیک

ظرفیت تولید کاشی و سرامیک ایران ۳ برابر مصرف کشور است

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران با اعلام اینکه نسبت به از دست رفتن بازار صادراتی عراق نگرانیم، گفت: در این صنعت ۷۲۰ میلیون متر مربع ظرفیت ایجاد شده که بیش از سه برابر مصرف کشور است.

بهنام عزیززاده در نشستی خبری با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از 140 واحد تولیدی که سهم 90 درصدی آن به بخش خصوصی اختصاص دارد در صنعت کاشی و سرامیک فعالیت می کنند، گفت: در این صنعت 720 میلیون متر مربع ظرفیت ایجاد شده که بیش از سه برابر مصرف کشور است.

وی افزود: در سال 1400 حدود 460 میلیون مترمربع تولید کاشی و سرامیک انجام شده که این رقم حدود 60 درصد ظرفیت تولید فعال است. 180 میلیون مترمربع از کل تولید 1400 به 52 کشور جهان صادر شده است که 70 درصد ان صادرات به عراق بوده است. ارقام نشان می دهد این کشور بخش زیادی از صادرات ما را در حوزه کاشی و سرامیک را به خود اختصاص داده است. اما ناگفته نماند به دلیل محدودیت های مربوط به تحریم صادرات به کشورهای اروپایی و سایر کشورهای همسایه مسدود است.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران اشتغال مستقیم و غیرمستقیم صنعت کاشی و سرامیک را 450 هزار نفر عنوان کرد و گفت: هدفگذاری این صنعت رسیدن به تولید 700 میلیون مترمربع و صادرات دو میلیارد دلاری تا سال 1404 است. درحال حاضر صادرات سالانه کاشی و سرامیک 700 تا 800 میلیون دلار محاسبه شده است.

عزیززاده با تاکید براینکه بیش از 95 درصد مواد اولیه این صنعت در داخل کشور تامین می شود، افزود: واردات کاشی و سرامیک ممنوع است و اگر محصولات خارجی در بازار فروخته می شود به شکل قاچاق وارد شده است. البته حجم قاچاق به اندازه ای نیست که برای تولید داخل مشکل ساز باشد و محصولات داخلی توان رقابت با انها را دارد.

وی در ادامه این نشست خبری با اعلام اینکه نسبت به از دست دادن بازار صادراتی عراق نگران هستیم، گفت: بازار سیمان در عراق از دست رفت چرا که این کشور خود شروع به تولید کرد و تعرفه ها را افزایش داد. این نگرانی وجود دارد که اتفاق مشابهی برای صنعت کاشی و سرامیک به وجود بیاید. به نظر می رسد راه حل این مشکل اصلاح شیوه صادرات باشد.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران اضافه کرد: به عنوان نمونه از شیوه کنسرسیوم صادرات و ایجاد شبکه توزیع  و گرفتن شریک تجاری می توانیم استفاده کنیم در حال حاضر قدرت چانه زنی تولیدکنندگان ایرانی پایین است درحالیکه کاشی ترکیه 15 دلار خریده می شود و ایرانی ها مجبورند آن را سه دلار بفروشند.

عزیززاده با تاکید براینکه پاکستان 250 میلیون جمعیت دارد و می تواند بازار صادراتی بسیار خوبی برای محصولات کاشی و سرامیک ما باشد، تصریح کرد: پاکستان 100 میلیون مترمربع واردات کاشی و سرامیک انجام می دهد که سال گذشته فقط 12 میلیون مترمربع از ایران وارد کرده است. روسیه نیز 100 میلیون مترمربع واردات دارد اما کمتر از یک میلیون مترمربع کاشی و سرامیک از ایران وارد می کند.

وی در ادامه به قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان اشاره کرد و افزود: این مشکل هر سال تکرار می شود و خسارت قطعی برق هم عموما قابل وصول نیست. حذف معافیت مالیاتی ماشین الات در سال جاری و نبود رایزن بازرگانی و مشوق صادراتی از مشکلات دیگر این صنعت به شمار می آید که امیدواریم دولت در اسرع وقت نسبت به حل آنها اقدام کند.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران در ادامه این نشست خبری از برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کاشی و سرامیک که از دهم تا سیزدهم مهرماه در محل شهر افتاب برگزار می شود اشاره کرد و گفت: هفت گروه کالایی شامل کاشی و سرامیک، چینی بهداشتی، ماشین الات، مواد اولیه، شیرالات در این نمیاشگاه عرضه می شود. همچنین از 38 کشور که بازار صادراتی هستند دعوت کرده ایم در این نمایشگاه حضور داشته باشند. نمایندگی سه کشور چین ترکیه و ایتالیا نیز در این نمایشگاه غرفه دارند.

romance وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *