سوالات متداول

کاشی به اجسامی دلالت دارد که فقط برای پوشش دیوار مناسب هستند و به دلیل نداشتن استحکام کافی نمی توان کاشی را برای سطوح کف کار کرد. مقاومت کاشی نسبت به هم گروه خود یعنی سرامیک در برابر نیروی فشار و حتی شدت سرما و گرما بسیار کم است و بدین دلیل فقط مناسب برای محیط های بسته است و برای دیوارهایی که اصطلاحا نمکش دارند مناسب نیست و بهتر است در جاهایی به کار رود که میزان نم و رطوبت آن خیلی کم و نزدیک به صفر است. استفاده از کاشی در محیط های ذکر شده مناسب نیست و بر طول عمر کاشی اثر دارند. اما ب این حال تنوع رنگی و مدل در کاشی ها بسیار بیشتر از سرامیک ها است.

دیوارهای سرویس های بهداشتی، حمام و آشپزخانه، اتاق ها، پارکینگ، راهرو ها از پرمصرف ترین جایی هایی است که از کاشی برای پوششش آن ها استفاده می شود. دلیل اینکه کاشی را بیشتر برای دیوارها استفاده می کنند این است که نسبت جذب زیادتری نسبت به سرامیک دارد و به همین دلیل برای دیوارها بسیار مناسب تر است. اما سرامیک ها را هم می توان برای دیوار و هم می توان برای کف استفاده کرد اما به دلیل استحکامی و دوامی که دارد بیشتر برای کف استفاده می شود. مقاومت سرامیک نسبت به کاشی در برابر فشار و سرما و گرمای شدید و رطوبت خیلی بیشتر است. اما نمی توان آن ها را در محیط های باز کار کرد زیرا شدت سرما و گرما باز هم روی آن ها تاثیر می گذارد اما اگر تمایل داشتید در محیط های باز از سرامیک استفاده کنید بهتر است که از نوع پرسلان استفاده کنید. پرسلان ها تقریبا به طور کامل در برابر فشار و سرما و گرما و رطوبت مقاوم هستند. بدین جهت برای محیط های باز و تحت فشار و سرما و گرما و رطوبت مانند نمای ساختمان ها و کف حیاط و کف پارکینگ و دیوارهایی که نمکش دارند استفاده می شوند. مقدار آبی که توسط سرامیک جذب می شود بسیار کم است اما باز هم برای سرامیک های پرسلان میزان جذب آب تقریبا نزدیک به صفر است. ممکن است که کار کردن سرامیک پرسلان برای نما سخت باشد بهتر است که برای این کار از اسکپ استفاده کنید.

خیر، به سه دلیل زیر بهتر است از بند استفاده شود :
• همیشه بین کاشی ها اختلافی جزئی در ابعاد وجود دارد که باعث کالیبر بندی آنها می گردد لذا بند باعث می شود که این اختلاف برطرف شود.
• در صورتی که کاشی ها بندکشی نشوند، تنش های حاصل از انقباض و انبساط ساختمان باعث بیرون زدگی و لب پریدگی کاشی ها می شود.
• در مواقعی که بندکشی انجام نشود امکان نفوذ آب یا آلودگی ها از بین کاشی ها به زیر آن ها وجود دارد.

عموماً اندازه بندها با توجه به سایز کاشی های مورد استفاده حداقل از 1 میلیمتر و حداکثر 10 میلیمتر (به صورت سلیقه ای) توصیه می گردد.

بله ، چنانچه چند نکته مانند ضخامت یکسان کاشی و استفاده از بندکشی مناسب و در نظر گرفتن تناسب ابعاد کاشی با یکدیگر را رعایت کنیم می توانیم کاشی های با سایز مختلف را بر روی یک سطح استفاده نمائیم.

خیر، به سه دلیل زیر بهتر است از بند استفاده شود :
• همیشه بین کاشی ها اختلافی جزئی در ابعاد وجود دارد که باعث کالیبر بندی آنها می گردد لذا بند باعث می شود که این اختلاف برطرف شود.
• در صورتی که کاشی ها بندکشی نشوند، تنش های حاصل از انقباض و انبساط ساختمان باعث بیرون زدگی و لب پریدگی کاشی ها می شود.
• در مواقعی که بندکشی انجام نشود امکان نفوذ آب یا آلودگی ها از بین کاشی ها به زیر آن ها وجود دارد.

انتخاب روش برش و استفاده از ابزارآلات با کیفیت و نحوه اعمال فشار ملایم و سرعت در حین برش مهم می باشد. برند کاشی رومانس برای برش کاشی های خود (پرسلان) روش برش خیس را توصیه می کند.
• سوراخکاری
نوع ابزار، اندازه قطر سوراخ و پایه ای که بر روی آن سوراخکاری انجام می گردد مهم می باشد برای سوراخ کردن کاشی های سرامیکی می بایست از مته های الماس مخصوص این کار استفاده نمود و از مته های مرسوم فلزی نباید استفاده کرد همچنین ضروریست کاشی ها بر روی پایه های غیر الاستیک و بدون هیچ حفره ای قرار گیرند و در حین سوراخکاری از آب استفاده شود.

بله ، شما می توانید از طریق عاملیت های فروش برند کاشی رومانس به این مورد دسترسی داشته باشید.

شکایات خود را در مورد محصول خریداری شده با عاملیت فروشی که کاشی را از آنجا خریداری کرده اید مطرح نمائید تا از طریق وی به برند کاشی رومانس منتقل گردیده و پس از بررسی، نتیجه به شما اعلام گردد.

بله، در صورتی که پس از بررسی واحد تضمین کیفیت برند کاشی رومانس، عدم انطباق محصول با استانداردها مشخص شده باشد.

بله. کاشی‌های سرامیکی تولید شده در برند کاشی رومانس مقاوم به شوینده های خانگی و اسید و باز هستند. بعلاوه کاشی های صنعتی تولید شده در برند کاشی رومانس نیز مقاوم به مواد شیمیائی هستند به استثناء هیدروفلوریک اسید و مشتقات آن.

بله، تمامی محصولات این برند در برابر یخ زدگی مقاوم هستند البته لازم است موارد مربوط به اصول صحیح نصب نیز در زیرسازی و بندکشی رعایت گردد.

کاشی‌های پرسلان با استفاده از خاک رس بسیار خاص به علاوه ماسه ریز دانه و فلدسپات ساخته می‌شود. سپس کاشی‌ها در دمای بالاتر از دمای پخت سرامیک حرارت داده می‌شوند. این موضوع کمک می‌کند تا این کاشی‌ها دوام و مقاومت بالاتری داشته باشند. این نوع خاص از کاشی به دست ‌اندرکاران حوزه ساختمانی این امکان را می‌دهند که بتوانند از محصولی مقاوم، بادوام و زیبا استفاده کنند.

کاشی های برند رومانس از نوع پرسلان می باشند

کاشی های براق قابل شستشو بوده و به راحتی تمیز می شوند اما در مقایسه با کاشی براق سطح لغزنده و لیزتری دارند. کاشی مات برای فضاهای کوچکتر مناسب نیست و محیط را تنگ و تاریک نشان می دهد. کاشی مات لکه و کثیفی را کمتر نشان می دهد ولی در مقایسه با کاشی براق از لحاظ شستشو دشوارتر است.

پیشنهاد ما به شما تهیه کاشی از فروشگاه های معتبر می باشید و پیشنهاد مه به شما تهیه کاشی از نمایندگی های برند کاشی و سرامیک رومانس می باشد.

پرسلان برای پوشش کف بسیار مناسب است. این محصول تنوع بسیار بالایی دارد. نسبت به مدل‌های معمولی ضخامت بسیار بیشتری دارد.  آب به راحتی در آن‌ها نفوذ نمی‌کند. در برابر لکه‌های مختلف چربی و…  بسیار مقاوم هستند. طول عمر این محصول بالاتر است.

برای خرید کاشی و سرامیک برای سرویس بهداشتی یا حمام باید به نکات زیر دقت کنید:

  1. درجه کاشی : در بالا گفتیم که کاشی ها دارای درجه های متفاوتی هستند. پس هنگام خرید اید دقت زیادی به آنها کرد.
  2. میزان جذب آب : کاشی‌های غیر شیشه‌ ای بیش از ۷ % از وزن خود، قابلیت جذب آب را دارند که این موضوع نشان می‌دهد که بعضی محصولات مناسب این مکان نیستند. کاشی‌های نیمه شیشه‌ ای ۳ تا ۷ % و کاشی‌ های شیشه‌ ای ۰/۵ تا ۳ % وزنی که دارند آب را جذب می‌کنند. کاشی‌های نفوذ ناپذیر کمتر از ۰/۵ درصد وزن خود آب را جذب می‌کنند که محصولی بسیار مناسب است‌.
  3. مقاومت در برابر رطوبت : در این مکان رطوبت بسیار زیاد است. حتما محصولی را انتخاب کنید که تحمل این رطوبت را داشته باشد.
  4. ابعاد کاشی
  5. میزان سائیدگی : این معیار با PEI نشان داده می‌شود و برای مدل های براق مورد استفاده قرار می‌گیرد که نشان‌دهنده مقدار استحکام در برابر سائیدگی است و برای کاشی حمام مناسب است.

√  ابتدا سرامیک ها را جارو کنید، جارو کردن باعث می‌شود گرد و غبار، خاک و سایر خرده های آشغال از روی سرامیک‌های کف برداشته شود.

√  سپس سرامیک ها را با دستمال یا تی‌های پارچه‌ای پاک کنید. نیازی به استفاده از مواد شوینده نیست. با این کار کاشی‌های سرامیکی شما درخشان تر می شوند.

√  با یک پارچه خشک بلافاصله آن را خشک کنید تا گردو غبارهای جدید روی مناطق مرطوب ننشیند و همچنین از خود در برابر لغزش محافظت کنید.

√  هر چیزی که روی زمین می‌ریزد، را فورا پاک کنید؛ حتی آب.

√  پاک کردن سرامیک از لکه‌های قهوه، چای و یا آب میوه

آن را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید. سپس رنگ باقی مانده را با یک محلول درست شده از ۱۰ میلی لیتر (۲/۳ قاشق  غذاخوری) سفید کننده و یک قوطی (یک لیتر) آب یا با پراکسید هیدروژن از روی سرامیک تمیز کنید.

√  پاک کردن لکه های خون

می‌توانید از سفید کننده (وایتکس) یا آب اکسیژنه استفاده کنید. لکه های خون را می‌توان با یک پارچه یا اسفنج و محلول سفید کننده و آب از بین ببرید.

به عنوان مثال، مخلوطی از ۱۰ میلی لیتر (۲/۳ قاشق غذاخوری) سفید کننده و نصف لیتر (نیم قوطی) آب مخلوط کنید. اسفنج یا پارچه را در محلول بزنید و روی لکه های رنگی بچرخانید تا زمانی که از بین بروند.

√  تمیز کردن لکه‌های آدامس، قیر و یا شمع

می‌توانید از یخ استفاده کنید. مکعب‌های یخی را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید. کیسه را روی لکه‌های چسبناک سرامیک قرار دهید پس از پنج تا ده دقیقه، قوام یا استحکام لکه را بررسی کنید. آدامس باید یخ زده باشد تا جایی که امکان دارد آن را بخراشید و رنگ باقی مانده آن را از روی سرامیک پاک کنید.

√  پاک کردن لکه های جوهر از روی سرامیک

باید از سفید کننده استفاده کنید. یک پارچه تمیز را با سفید کننده خیس کنید. پارچه را روی لکه قرار دهید. تا وقتی که لکه ناپدید شود هر  یک دقیقه یا بیشتر آن را چک کنید. پارچه خیس را بیش از حد بر روی کاشی یا سرامیک قرار ندهید.

بهترین شیونده کاشی و سرامیک آب هست اما می توانید از فرمول زیز یک شوینده قوی برای شستشوی کاشی و سرامیک بسازید:

نیم فنجان فنجان (۱۱۷ میلی لیتر) سرکه سفید یا سرکه مخصوص تمیزکاری را با یک گالن ( ۳.۷ لیتر) آب گرم مخلوط کنید. بعد با استفاده از این محلول سرامیک‌ها را بشویید. اگر سرکه نداشته باشید می‌توانید از الکل استفاده کنید. √ آب گرم را با مقدار مساوی پودر شستشو مخلوط کنید.

ما به شما اصلاَ پیشنهاد نمی کنیم که کاشی و سرامیک را رنگ کنید به دلایل :

  • به مرور زمان ممکن است رنگ از روی سطح بلند شود.
  • علاوه بر کاشی، دوغاب را نیز می‌پوشاند.
  • نیاز به آماده سازی و مقدمات گسترده و پیچیده‌ای دارد.

برای بُرش کاشی و سرامیک مطمئناَ نیازمند ابزار هستیم. ابزارهای متداول برش کاشی و سرامیک : 1) دستگاه برش دستی ، 2) سنگ فرز می باشد.

کاشی های سرامیکی از 1/4 تا 3/8 اینچ در ضخامت استاندارد متغیر است.

اگر زیرسازی کاشی مناسب نباشد و پستی و بلندی یا حفره هوا زیر آن وجود داشته باشد کاشی در معرض خطر ترک خوردن قرار می‌گیرد. کافی است کمی به آن فشار وارد شود یا سرد و گرم شود. چسب و ملات کم باعث می‌شود چنین مشکلاتی بوجود بیاید.

کاشی کف
کاشی کف که در ایران اصطلاحاً به آن سرامیک نیز می‌گویند، به علت ویژگی‌های محل نصب، همواره در معرض سایش، ضربه و فشار است. بنابراین بایستی دارای استحکام مکانیکی مناسب (بیش از 250 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع)، مقاومت سایشی سطح بالا و جذب آب پایین باشند. لذا معمولاً در درجه حرارت بالاتر نسبت به کاشی دیواری پخته می‌شوند. همچنین ضخامت آن‌ها نیز از ضخامت کاشی دیواری بیشتر است.

کاشی دیوار
در بسیاری از کارخانه‌های تولیدی، این محصول با بدنه آجری یا قرمز رنگ تولید می‌شوند. اما محصولات تولیدی در برخی کارخانه‌ها دارای بدنه سفید هستند که پس از نصب، جلوه بهتری دارند. این کاشی‌ها نسبت به کاشی‌های کف از تخلخل بیشتر و در نتیجه جذب آب بالاتری دارند. همچنین از استحکام مکانیکی کمتری برخوردارند، زیرا با توجه به محل نصب، نیاز به استحکام مکانیکی بالایی ندارند.